Thursday, March 30, 2017
Close  
newsinfo / Nation
  • share this

House approves death penalty bill with 217 yes votes

/ 05:42 PM March 07, 2017

Update

The bill seeking to reimpose the death penalty on drug-related offenses has been approved on third and final reading at the House of Representatives.

The lower house in a session on Tuesday passed House Bill 4727—217 yes, 54 no and one abstention—seeking to reimpose capital punishment for heinous drug-related offenses.

ADVERTISEMENT

The bill was approved on final reading just a few days after its second reading approval last Wednesday.

READ: Death penalty bill inches closer to approval on Ash Wednesday 

The ball is now in the hands of the Senate, where the deliberations over the bill face a gridlock over discussions on the country’s treaty obligations to abolish the death sentence.

Opposition lawmakers had said they would question the bill once it is signed into law before the Supreme Court for violating the three-day notice rule in the 1987 Constitution.

“It is not seasonable as it violates the three-day notice rule prescribed by Section 26(2) of Article VI of the Constitution,” Albay Rep. Edcel Lagman earlier said in a press conference.

READ: Minority bloc to question death penalty before SC

The said section in the Constitution states that “No bill passed by either House shall become a law unless it has passed three readings on separate days and printed copies thereof in its final form had been distributed to its Members three days before its passage, except when the President certifies to the necessity of its immediate enactment.”

Lagman also cited Sec. 58 of Rule X of the House rules which provides that: “No bill or joint resolution shall become law unless it passes three (3) readings on separate days and printed copies thereof in its final form are distributed to the Members three (3) days before its passage except when the President certifies to the necessity of its immediate enactment.”

Lagman said the third reading approval of the bill should be next week.

Still, whether or not the bill is passed this week or the next, Lagman said the minority bloc “Magnificent 7″ would question the legality of the bill before the Supreme Court once the bill is signed into law.

“Our next step would wait until the President signs it into law, and once it is signed into law, hindi pa tuyo ang tinta, pupunta na kaming Korte Suprema (even though the ink is not yet dry, we will proceed to the Supreme Court immediately),” Lagman said.

READ: ‘Killer congs’ challenged to show themselves up

The bill hurdled second reading approval by voice voting last week, which means there was no record on how lawmakers registered their vote on the controversial bill.

Meanwhile, under third and final reading, lawmakers were able to explain their vote under nominal voting before passing the death penalty bill.

READ: Death penalty bill up for final House approval next week 

The death penalty bill has been amended to limit its coverage to drug-related offenses, in a bid to support the administration’s bloody narcotics crackdown that has claimed over 7,000 lives.

The bill as it has been amended excluded plunder, rape and treason from the death sentence.

READ: Death penalty bill now limited to drug offenses

The bill will not impose a mandatory death sentence, giving the judge the leeway whether to impose life sentence or the maximum penalty of death on convicts.

The bill will punish with death or life imprisonment the following drug-related offenses:

  • importation of dangerous drugs
  • sale, trading, administration, dispensation, delivery, distribution and transportation of dangerous drugs maintenance of a den, dive or resort
  • manufacture of dangerous drugs and/or controlled precursors and essential chemicals
  • misappropriation, misapplication or failure to account for confiscated, seized or surrendered dangerous drugs
  • planting of evidence

Possession of drugs will only be penalized with the maximum offense of life imprisonment.

The bill stated that the death penalty should not be imposed on children below 18 years old or senior citizens over 70 years of age at the time of the commission of the crime.

The penalty will be carried out by hanging, firing squad or lethal injection.

See the list below how your congressman/woman voted on the death penalty.

Against the death penalty:

1. Abaya, Francis Gerald A. – Cavite, 1st District

2. Acosta-Alba, Ma. Lourdes – Bukidnon, 1st District

3. Aggabao, Ma. Lourdes R. – Isabela, 4th District

4.  Alejano, Gary C. – Party List – MAGDALO

5. Amatong, Isagani S. – Zamboanga del Norte, 3rd District

6. Atienza, Jose Jr. L. – Party List – BUHAY

7.  Bag-ao, Kaka J. – Dinagat Islands, Lone District

8. Baguilat, Teddy Jr. Brawner – Ifugao, Lone District

9. Banal, Jorge “Bolet” – Quezon City, 3rd District

10. Belmonte, Jose Christopher Y. – Quezon City, 6th District

11. Billones, Emmanuel A. – Capiz, 1st District

12. Bolilia, Lianda B. – Batangas, 4th District

13. Bordado, Gabriel Jr. H. – Camarines Sur, 3rd District

14. Brosas, Arlene D. – Party List – GABRIELA

15. Casilao, Ariel ‘Ka Ayik’ B. – Party List – ANAKPAWIS

16. Castro, France L. – Party List – ACT TEACHERS

17. Chavez, Cecilia Leonila V. – Party List – BUTIL

18. Daza, Raul A. –  Northern Samar, 1st District

19. De Jesus, Emmi A. – Party List – GABRIELA

20. Del Mar, Raul V. – Cebu City, 1st District

21. Elago, Sarah Jane I. – Party List – KABATAAN

22. Erice, Edgar R. – Caloocan City, 2nd District

23. Escudero, Evelina G. – Sorsogon, 1st District

24. Ferrer, Juliet Marie D. – Negros Occidental, 4th District

25. Flores, Florencio Jr. T., M.D. – Bukidnon, 2nd District

26. Fortun, Lawrence H – Agusan del Norte, 1st District

27. Fortuno, Salvio B. – Camarines Sur, 5th District

28. Garcia, Jose Enrique III “Joet” S. – Bataan, 2nd District

29. Go, Mark O. – Baguio City, Lone District

30. Lacson, Virgilio S. – Party List – MANILA TEACHERS

31. Lagman, Edcel C. – Albay, 1st District

32. Limkaichong, Jocelyn Sy – Negros Oriental, 1st District

33. Lopez, Manuel Luis T. – Manila, 1st District

34. Macapagal-Arroyo, Gloria – Pampanga, 2nd District

35. Maceda, Edward Vera Perez – Manila, 4th District

36. Marcoleta, Rodante D. – Party List – SAGIP

37. Marcos, Imelda R. – Ilocos Norte, 2nd District

38. Mending, Makmod Jr. D. – Party List – AMIN

39. Paduano, Joseph Stephen S. – Party List – ABANG LINGKOD

40. Panotes, Marisol C – Camarines Norte, 2nd District

41. Pichay, Prospero Jr. A. – Surigao del Sur, 1st District

42. Ramirez-Sato, Josephine – Occidental Mindoro, Lone District

43. Rocamora, Ramon V. A.”Rav” – Siquijor, Lone District

44. Roque, Harry Jr. L – Party List – KABAYAN

45. Salon, Orestes T. – Party List – AGRI

46. Santos-Recto, Vilma – Batangas, 6th District

47. Tinio, Antonio L – Party List – ACT TEACHERS

48. Turabin-Hataman, Sitti Djalia A. – Party List – AMIN

49. Vargas-Alfonso, Baby Aline – Cagayan, 2nd District

50. Velarde, Mariano Michael Jr. M. –  Party List – BUHAY

51. Vergara, Rosanna “Ria” V. – Nueva Ecija, 3rd District

52. Villarin, Tom S. – Party List – AKBAYAN

53. Zarate, Carlos Isagani T. – Party List – BAYAN MUNA

54. Zubiri, Manuel F. – Bukidnon, 3rd District

Abstained from voting:

1. Abellanosa, Rodrigo A. – Cebu City, 2nd District

For the death penalty:

1 Abayon, Harlin Neil III J. – Party List – AANGAT TAYO

2. Abu, Raneo E. – Batangas, 2nd District

3. Abueg, Frederick “Erick” F. – Palawan, 2nd District

4. Acharon, Pedro Jr. B. – South Cotabato, 1st District

5.. Acop, Romeo M. – Antipolo City, 2nd District

6. Acosta, Gil “Kabarangay” P. – Palawan, 3rd District

7. Adiong, Ansaruddin A.M. A. – Lanao del Sur, 1st District

8. Advincula, Alex – Cavite, 3rd District

9. Agarao, Benjamin Jr. C. – Laguna, 4th District

10. Albano, Rodolfo III T. – Isabela, 1st District

11. Almario, Joel Mayo Z. – Davao Oriental, 2nd District

12. Almonte, Jorge T. – Misamis Occidental, 1st District

13. Alonte, Marlyn B. – Biñan City, Lone District

14. Alvarez, Franz – Palawan, 1st District

15. Alvarez, Mercedes K. – Negros Occidental, 6th District

16. Alvarez, Pantaleon D. – Davao del Norte, 1st District

17. Amante, Erlpe John “Ping” M. – Agusan del Norte, 2nd District

18. Andaya, Rolando Jr. G. – Camarines Sur, 1st District

19. Angara-Castillo, Bellaflor J. – Aurora, Lone District

20. Antonino, Magnolia C. – Nueva Ecija, 4th District

21. Aragones, Sol – Laguna, 3rd District

22. Arbison, Munir M. – Sulu, 2nd District

23. Arcillas, Arlene B. – Laguna, 1st District

24. Arenas, Rose Marie “Baby” J. – Pangasinan, 3rd District

25. Aumentado, Erico Aristotle C. – Bohol, 2nd District

26. Bagatsing, Cristal L. – Manila, 5th District

27. Bataoil, Leopoldo N. – Pangasinan, 2nd District

28. Batocabe, Rodel M. – Party List – AKO BICOL

29. Bautista-Bandigan, Lorna P. – Davao Occidental, Lone District

30. Belaro, Salvador Jr. B. – Party List – 1-ANG EDUKASYON

31. Belmonte, Ricardo “RJ” T. – Party List – SBP

32. Belmonte, Feliciano Jr. R. – Quezon City, 4th District

33. Benitez, Alfredo – Negros Occidental, 3rd District

34. Bernos, Joseph Sto. Niño B. – Abra, Lone District

35. Bertiz, Aniceto “John” III D. – Party List – ACTS OFW

36. Biazon, Rozzano Rufino B. – Muntinlupa City, Lone District

37. Biron, Ferjenel G., M.D. – Iloilo, 4th District

38. Bondoc, Juan Pablo – Pampanga, 4th District

39. Bravo, Maria Vida Espinosa – Masbate, 1st District

40. Bulut-Begtang, Eleanor C. – Apayao, Lone District

41. Cagas, Mercedes “Didi” C. – Davao del Sur, Lone District

42. Calderon, Peter John D. – Cebu, 7th District

43. Calixto-Rubiano, Emi G. – Pasay City, Lone District

44. Caminero, Wilfredo S. – Cebu, 2nd District

45. Campos, Luis Jose Angel Jr. N. – Makati City, 2nd District

46. Canama, Sabiniano S. – Party List – COOP NATCCO

47. Cari, Jose Carlos L. – Leyte, 5th District

48. Castelo, Winston – Quezon City, 2nd District

49. Castro, Fredenil “Fred” H. – Capiz, 2nd District

50. Catamco, Nancy A. – North Cotabato, 2nd District

51. Cayetano, Pia S. – Taguig City-Pateros, 2nd District

52. Celeste, Jesus – Pangasinan, 1st District

53. Cerafica, Arnel M. – Taguig City-Pateros, 1st District

54. Chipeco, Joaquin Jr. M. – Laguna, 2nd District

55. Co, Christopher S. – Party List – AKO BICOL

56. Cojuangco, Carlos O. – Tarlac, 1st District

57. Collantes, Ma. Theresa V. – Batangas, 3rd District

58. Cortes, Jonas C. – Cebu, 6th District

59. Cortuna, Julieta R. – Party List – A TEACHER

60. Cosalan, Ronald M. – Benguet, Lone District

61. Crisologo, Vincent “Bingbong” P. – Quezon City, 1st District

62. Cua, Dakila Carlo E. – Quirino, Lone District

63. Cuaresma, Luisa Lloren – Nueva Vizcaya, Lone District

64. Cueva, Leo Rafael M. – Negros Occidental, 2nd District

65. Dalipe, Manuel Jose “Mannix” M. – Zamboanga City, 2nd District

66. Dalog, Maximo B. – Mountain Province, Lone District

67. De Venecia, Christopher “Toff” Vera Perez – Pangasinan, 4th District

68. De Vera, Eugene Michael B. – Party List – ABS

69. Defensor, Arthur Jr. R. – Iloilo, 3rd District

70. Del Rosario, Manuel Monsour III T. – Makati City, 1st District

71. Deloso-Montalla, Cheryl P. – Zambales, 2nd District

72. Dimaporo, Abdullah D. – Lanao del Norte, 2nd District

73. Dimaporo, Mohamad Khalid Q. – Lanao del Norte, 1st District

74. Duavit, Michael John R. – Rizal, 1st District

75. Durano, Ramon “Red” VI H. – Cebu, 5th District

76. Dy, Napoleon S. – Isabela, 3rd District

77. Enverga, Anna Katrina “Trina” M. – Quezon, 1st District

78. Eriguel, Sandra Y., M.D. – La Union, 2nd District

79. Ermita-Buhain, Elenita Milagros – Batangas, 1st District

80. Espina, Rogelio J.,M.D. – Biliran, Lone District

81. Estrella, Conrado III M. – Party List – ABONO

82. Eusebio, Richard C. – Pasig City, Lone District

83. Evardone, Ben P. – Eastern Samar, Lone District

84. Fariñas, Rodolfo C. – Ilocos Norte, 1st District

85. Ferrer, Luis “Jon-Jon” IV A. – Cavite, 6th District

86. Ferriol-Pascual, Abigail Faye C. – Party List – KALINGA

87. Garcia, Gwendolyn F. – Cebu, 3rd District

88. Garcia-Albano, Mylene J. – Davao City, 2nd District

89. Garin, Oscar “Richard” Jr. S. – Iloilo, 1st District

90. Garin, Sharon S. – Party List – AAMBIS-OWA

91. Gasataya, Greg G. – Bacolod City, Lone District

92. Gatchalian, Wes – Valenzuela City, 1st District

93. Geron, Rico B. – Party List – AGAP

94. Go, Ana Cristina Siquian – Isabela, 2nd District

95. Gomez, Lucy T. – Leyte, 4th District

96. Gonzaga, Ruwel Peter S. – Compostela Valley, 2nd District

97. Gonzales, Alexandria P. – Mandaluyong City, Lone District

98. Gonzales, Aurelio Jr. “Dong” D. – Pampanga, 3rd District

99. Gonzalez, Fernando V. – Albay, 3rd District

100. Gorriceta, Arcadio H. – Iloilo, 2nd District

101. Gullas, Gerald Anthony Jr. “Samsam” V. – Cebu, 1st District

102. Hernandez, Ferdinand L. – South Cotabato, 2nd District

103. Herrera-Dy, Bernadette “BH” – Party List – BH

104. Hofer, Ann K. – Zamboanga Sibugay, 2nd District

105. Jalosjos, Seth Frederick P. – Zamboanga del Norte, 1st District

106. Javier, Paolo Everardo S. – Antique, Lone District

107. Kho, Elisa – Masbate, 2nd District

108. Khonghun, Jeffrey D. – Zambales, 1st District

109. Labadlabad, Glona G. – Zamboanga del Norte, 2nd District

110. Lanete, Scott Davies S., M.D. – Masbate, 3rd District

111. Laogan, Dennis C. – Party List – ANG KABUHAYAN

112. Lazatin, Carmelo II “Jon” B. – Pampanga, 1st District

113. Leachon, Doy C. – Oriental Mindoro, 1st District

114. Lobregat, Celso L. – Zamboanga City, 1st District

115. Lopez, Benhur Jr. B. – Party List – YACAP

116. Lopez, Carlo V. – Manila, 2nd District

117. Loyola, Roy M. – Cavite, 5th District

118. Madrona, Emmanuel F. – Romblon, Lone District

119. Malapitan, Dale “Along” R. – Caloocan City, 1st District

120. Manalo, Jesulito “Jess” A. – Party List – ANGKLA

121. Mangaoang, Allen Jesse C. – Kalinga, Lone District

122. Mangudadatu, Zajid G. – Maguindanao, 2nd District

123. Mariño, Mario Vittorio “Marvey” A. – Batangas, 5th District

124. Marquez, Carlito S. – Aklan, Lone District

125. Martinez, Eric M. – Valenzuela City, 2nd District

126. Matugas, Francisco Jose II F. – Surigao del Norte, 1st District

127. Mellana, Evelyn P. – Agusan del Sur, 2nd District

128. Mercado, Roger G. – Southern Leyte, Lone District

129. Mirasol, Alejandro Y. – Negros Occidental, 5th District

130. Montoro, Teodoro “Ted” G. – Party List – AASENSO

131. Nava, Ma. Lucille L., M.D. – Guimaras, Lone District

132. Nieto, John Marvin “Yul Servo” C. – Manila, 3rd District

133. Noel, Victoria Isabel G. – Party List – AN WARAY

134. Nograles, Jericho Jonas B. – Party List – PBA

135. Nograles, Karlo Alexei B. – Davao City, 1st District

136. Nuñez-Malanyaon, Corazon N. – Davao Oriental, 1st District

137. Oaminal, Henry S. – Misamis Occidental, 2nd District

138. Ocampo, Rosenda Ann – Manila, 6th District

139. Olivarez, Eric L. – Parañaque City, 1st District

140. Ong, Edwin C. – Northern Samar, 2nd District

141. Ortega, Pablo C. – La Union, 1st District

142. Ortega, Vini Nola A. – Party List – ABONO

143. Pacquiao, Rogelio “Ruel” D. – Sarangani, Lone District

144. Palma, Wilter “Sharky” II Wee – Zamboanga Sibugay, 1st District

145. Pancho, Gavini “Apol” C. – Bulacan, 2nd District

146. Panganiban, Jose Jr. T. CPA,LLB – Party List – ANAC-IP

147. Papandayan, Mauyag Jr. “Jun” B. – Lanao del Sur, 2nd District

148. Pimentel, Johnny Ty – Surigao del Sur, 2nd District

149. Pineda, Enrico A. – Party List – 1-PACMAN

150. Plaza, Maria Valentina G. – Agusan del Sur, 1st District

151. Primicias-Agabas, Marlyn L. – Pangasinan, 6th District

152. Quimbo, Romero – Marikina City, 2nd District

153. Radaza, Aileen C. – Lapu-Lapu City, Lone District

154. Ramos, Deogracias Jr. B. – Sorsogon, 2nd District

155. Relampagos, Rene L. – Bohol, 1st District

156. Revilla, Strike B. – Cavite, 2nd District

157. Roa-Puno, Cristina “Chiqui” – Antipolo City, 1st District

158. Robes, Florida “Rida” P. – San Jose Del Monte City, Lone District

159. Rodriguez, Isidro Jr. S. – Rizal, 2nd District

160. Rodriguez, Maximo Jr. B. – Cagayan de Oro City, 2nd District

161. Roman, Geraldine B. – Bataan, 1st District

162. Romualdo, Xavier Jesus D. – Camiguin, Lone District

163. Roque, Rogelio Neil P. – Bukidnon, 4th District

164. Sacdalan, Jesus Nonato – North Cotabato, 1st District

165. Sagarbarria, Manuel T. – Negros Oriental, 2nd District

166. Sahali, Ruby M. – Tawi-Tawi, Lone District

167. Salceda, Joey Sarte – Albay, 2nd District

168. Salimbangon, Benhur L. – Cebu, 4th District

169. Salo, Ron P. – Party List – KABAYAN

170. Sambar, Mark Aeron H. – Party List – PBA

171. Sandoval, Federico II “Ricky” S. – Malabon City, Lone District

172. Sarmiento, Cesar V. – Catanduanes, Lone District

173. Sarmiento, Edgar Mary S. – Samar, 1st District

174. Savellano, Deogracias Victor “DV” B. – Ilocos Sur, 1st District

175. Sema, Bai Sandra A. – Maguindanao, 1st District

176. Siao, Frederick W. – Iligan City, Lone District

177. Silverio, Lorna C. – Bulacan, 3rd District

178. Suansing, Estrellita B. – Nueva Ecija, 1st District

179. Suansing, Horacio Jr. P. – Sultan Kudarat, 2nd District

180. Suarez, Danilo E. – Quezon, 3rd District

181. Sy-Alvarado, Jose Antonio “Kuya Jonathan” R. – Bulacan, 1st District

182. Tambunting, Gus S. – Parañaque City, 2nd District

183. Tan, Angelina – Quezon, 4th District

184. Tan, Milagrosa “Mila” T. – Samar, 2nd District

185. Tan, Shernee Abubakar – Party List – KUSUG-TAUSUG

186. Tejada, Jose “PingPing” I. – North Cotabato, 3rd District

187. Teves, Arnolfo Jr. “Arnie” A. – Negros Oriental, 3rd District

188. Tiangco, Tobias “Toby” M. – Navotas City, Lone District

189. Ting, Randolph S. – Cagayan, 3rd District

190. Tolentino, Abraham – Cavite, 7th District

191. Treñas, Jerry P.  – Iloilo City, Lone District

192. Tugna, Sherwin N. – Party List – CIBAC

193. Tupas, Raul “Boboy” C. – Iloilo, 5th District

194. Ty, Arnel U. – Party List – LPGMA

195. Umali, Reynaldo V. – Oriental Mindoro, 2nd District

196. Unabia, Peter – Misamis Oriental, 1st District

197. Ungab, Alberto T. – Davao City, 3rd District

198. Unico, Renato Jr. J. – Camarines Norte, 1st District

199. Uy, Juliette T. – Misamis Oriental, 2nd District

200. Uy, Rolando – Cagayan de Oro City, 1st District

201. Uybarreta, Carlos Roman – Party List – 1-CARE

202. Vargas, Alfred D. – Quezon City, 5th District

203. Velasco, Lord Allan Jay Q. – Marinduque, Lone District

204. Velasco-Catera, Tricia Nicole Q. – Party List – MATA

205. Veloso, Vicente “Ching” S.E. – Leyte, 3rd District

206. Villanueva, Noel L. – Tarlac, 3rd District

207. Villaraza-Suarez, Anna Marie – Party List – ALONA

208. Villarica, Linabelle Ruth R. – Bulacan, 4th District

209. Violago, Micaela S. – Nueva Ecija, 2nd District

210. Yap, Arthur C. – Bohol, 3rd District

211. Yap, Melecio Jr. J. – Negros Occidental, 1st District

212. Yap, Victor A. – Tarlac, 2nd District

213. Yu, Divina Grace C. –Zamboanga del Sur, 1st District

214. Zamora, Maria Carmen S. – Compostela Valley, 1st District

215. Zamora, Ronaldo B. – San Juan City, Lone District

216. Barzaga, Jennifer “Jenny” A. – Cavite, 4th District

217. Bravo, Anthony M., Ph. D. – Party List – COOP NATCCO

TAGS: Death penalty, Drugs, House of Representatives, offenses, Senate
For feedback, complaints, or inquiries, contact us.




© Copyright 1997-2016 INQUIRER.net | All Rights Reserved